Haber Detayı
24 Ocak 2018 - Çarşamba 21:25 Bu haber 1990 kez okundu
 
Karadağ'da At Sayısı Azalınca Proje Durduruldu
Karaman'da Doğa Koruma ve Milli Parklar 8’inci Bölge Müdürlüğü ve Karaman Şube Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başlattığı uygulamayı durdurdu.
Karaman Haberi


Karaman'da Doğa Koruma ve Milli Parklar 8’inci Bölge Müdürlüğü ve Karaman Şube Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başlattığı uygulamayı durdurdu.

200 AT SAHİPLENDİRİLDİ 

Geçtiğimiz yıl, Karadağ’da yılkı atlarının rehabilitesi kapsamında sahiplendirme projesi uygulandı. Proje kapsamında, 450 atın sahiplendirilmesi hedeflenirken, arazide at sayısının ciddi oranda azalması nedeniyle bu sayının 200’de bırakıldığı öğrenildi. Projeye göre, Yılkı atları ücretsiz sahiplendirildi. 

BU ATLAR NEREDE ! 

Arazide at sayısının çok azaldığı görülünce, proje de durdu. Konu ile bilgi veren Karadağ bölgesinde yer alan köylerden Üçkuyu Köyü Muhtarlığı; “At sayısı 1 yıl önce, kendi gözlemlediğimiz kadarıyla bin civarındaydı. Şuan ise sayı, 150-200 civarında. 
Proje dahilinde, gerekli müracaatlar yapılıp, araziden at alınabiliyordu. Tabiki elini kolunu sallayan alamıyordu. Alacak kişinin, büyükbaş hayvan işletmesinin olması gerekiyor. Afyon, Kocaeli, Ürgüp, Ereğli ve Konya’ya atların gittiğini biliyoruz. Bunlar harici resmi kanallar ile tek-tük at alanlar da oldu. Bir de 2017 yılı başlarında, resmi olarak Karadağ civarındaki köylere, “Atları olanlar, atını alsın, proje başlayacak sonrasında kimseye verilmez” gibisinden bir bilgi yazısı geldi. Fakat Karadağ’da 1 tane bile sahipli at yok. Bu yazıyı fırsat bilen birçok kişi oradan at götürdü. Gözlemlerimize göre, 150 civarında atın bu şekilde götürüldüğünü tahmin ediyoruz.” dedi.

ATLARA KİMLİK VE ÇİP NUMARASI VERİLDİ

3 aylık proje sonunda Karadağ’ın muhteliflerinde şuanda at sayısında azalma yaşandığı tahmin edilirken, Yılkı atları, İl Tarım Müdürlüğü ile organize şekilde sahiplendirildi. Yetkililer; “Her vatandaş, atı rastgele sahiplenemiyor. Bu atların her birine, kimlik ve çip numarası verildi. Az sayı da at alan da oldu, çok sayıda at olan da oldu. At alacak kişinin büyükbaş hayvan yetiştiriciliği belgesi veya İl Tarım Müdürlüklerinden almış olduğu işletme tescil kaydının olması gerekir. Atı başkasına satacağında veya at öldüğünde bağlı olduğu İl Tarım Müdürlüğü’ne bildirmek zorunda.” denildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Karaman
Az Bulutlu
Güncelleme: 20.08.2018
Bugün
15° - 29°
Salı
17° - 32°
Çarşamba
17° - 32°
Karaman

Güncelleme: 19.08.2018
İmsak
04:30
Sabah
06:00
Öğle
12:58
İkindi
16:40
Akşam
19:44
Yatsı
21:06
Haber Yazılımı