Haber Detayı
02 Aralık 2014 - Salı 17:12 Bu haber 1376 kez okundu
 
Bedelli Askerlik Çıktı
AK Parti TBMM Grup Toplantısı-Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3)-"1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan veya 31 Aralık 2014 itibarıyla 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor.
Gündem Haberi


AK Parti TBMM Grup Toplantısı-Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3)-"1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan veya 31 Aralık 2014 itibarıyla 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödemek karşılığında askerlik görevini yapmış sayılacak"-"Sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz. Silahlı Kuvvetlerimiz, askerlik yapmamış olanlardan da sözleşmeli olarak er ve erbaş alabilecek"-"Soma'daki kazada kaybettiğimiz vatandaşlarımız için yapılan bütün uygulamalar Ermenek'teki kazazedeler ve yakınları için de söz konusu olacaktır. En kısa zamanda Soma'da sağlanan imkanlar Ermenek'teki kardeşlerimize de sağlanacaktır"- "Petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak beş ayı aşkın sürede benzinde 7 kez, toplam 67 kuruş indirim yapıldı. Bu indirim yüzde 33,5 düzeyinde bir düşüş anlamına geliyor. Motorinde ise toplam 6 kez, 59 kuruş indirim yaparak motorin fiyatlarını yüzde 26 düzeyinde indirdik.

"TBMM (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan veya 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlara bedelli askerlik imkanı getirildiğini belirterek, "Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödemek karşılığında askerlik görevini yapmış sayılacak" dedi. Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Davutoğlu, hafta içinde iki önemli ziyaretin kamuoyunun gündeminde yer aldığını ve Türkiye'nin uluslararası etkinliğini gösteren sonuçlar doğurduğunu, bunlardan birinin Papa Franciscus, diğerinin ise Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'in ziyareti olduğunu anlattı.Papa'nın ziyareti ve verdiği mesajlar, görüşmelerde gündeme gelen konular itibarıyla dinler arası çatışma ve mezhepler arası gerilimin artırılmaya çalışıldığı dönemde Türkiye'den bütün dünyaya barış mesajının iletildiği güzel bir vesile olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Papa Franciscus'un yaptığı görüşmelerde gündeme gelen hususlar ve dünya barışı, medeniyetler ittifakı çerçevesinde yapılan istişareler; bundan sonra da dünyada değişik din mensupları arasında çatışma çıkarmak isteyenlere karşı Türkiye'nin küresel anlamda en güçlü ses olacağı gerçeğini bir kez daha dünyaya gösterdi" dedi.

Dün Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye'de olduğuna işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu: "Üst düzey işbirliği konseyinin beşincisini gerçekleştirdik. Bu konsey başladığında Türkiye ile Rusya arasında bu kadar kısa mesafede, bu kadar büyük bir yol kat edileceğini kimse düşünmüyordu. Vizeleri kaldırdık, 2002'de 5 milyar dolar olan dış ticaret hacmimiz geçen sene 32 milyar dolar seviyesine çıktı. İnşallah 2023'e varmadan 100 milyar dolar seviyelerini bulacağız. İkili ilişkilerimizde olağanüstü bir momentum kazanılmıştır. Dün son derece yapıcı, son derece geleceğe dönük olarak verimli sonuçlar doğuracak kararlar alındı. Rusya, doğalgazda yüzde 6 indirim kararı açıkladı ancak basın toplantısı sonrasında Sayın Putin ile yaptığımız görüşmede bu indirimin bizim için yeterli olmayacağını da kendisine ifade ettik ve indirimin artırılmasını talep ettik. Önümüzdeki günlerde, artış ve indirim konusunda görüşmeler devam edecek. Özellikle de Türkiye'nin enerji konusundaki hassasiyeti ve enerji konusundaki ihtiyaçları çerçevesinde de şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Rusya ile yakın temas içinde olmaya devam edeceğiz.

Türkiye ile Rusya arasında, Türk müteahhitlerin üstlendiği 55 milyar dolarlık müteahhitlik hizmeti var. Türkiye'ye gelen en fazla turist de Almanya ile birlikte Rusya'dan geliyor. Bütün bunlar Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkilerin çapını, kapsamını gösteriyor."Başbakan Davutoğlu, Putin ile başta Suriye olmak üzere bölgesel konularda ve küresel siyasette yakın bir istişare içinde olma konusunda mutabık kaldıklarını söyledi. -"Hani komşularla ilişkilerimizi tenkit edenler var ya..." Türkiye'nin bundan sonra da bütün komşuları ile ilişkilerinde aynı kararlılığı sürdüreceğini ifade eden Davutoğlu, "Dikkatinizi çekmek isterim. 10 gün önce Irak'taydık. Şimdi Rusya Devlet Başkanı Türkiye'de, inşallah bu hafta sonu cuma günü de ben Yunanistan'da olacağım, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısını Atina'da gerçekleştireceğiz. Hani komşularla ilişkilerimizi tenkit edenler var ya biraz şu trafiğe baksınlar ve eğer komşularımızla istikrar olduğunda Türkiye'nin nasıl etkin bir politika izlediğini bir kez daha görsünler. Bu ay içinde, hem Makedonya hem de Bulgaristan'a ziyaretler yaparak, onlarla ilişkilerimizde de yeni adımlar atacağız" diye konuştu.Davutoğlu, ekonomide geçen hafta paylaştığı güzel haberlerin arka arkaya geldiğini belirterek, Borsa İstanbul Endeksi'nin son 1,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

Davutoğlu, Borsa İstanbul Endeksi'nin geçen Temmuz ayından bu yana geldiği düzey itibariyle de Kasım ayında yüzde 7,6 artışla dünyada en çok yükselen üçüncü endeks olduğunu söyledi. Petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak beş ayı aşkın sürede benzinde 7 kez, toplam 67 kuruş indirim yapıldığını, bu indirimin yüzde 33,5 düzeyinde bir düşüş anlamına geldiğini ifade eden Davutoğlu, motorinde ise toplam 6 kez, 59 kuruş indirim yaparak motorin fiyatlarını yüzde 26 düzeyinde indirdiklerini kaydetti. Başbakan Davutoğlu, "Bu da vatandaşlarımızın özellikle enerji maliyetleri itibariyle rahatlamasına vesile teşkil etti" dedi. -"Soma'da sağlanan imkanlar Ermenek'teki kardeşlerimize de sağlanacak" Bir güzel haberi de acılı haberler alınan Ermenek'teki madenci vatandaşların yakınları ile ilgili veren Davutoğlu, şöyle konuştu: "Soma'daki kazada kaybettiğimiz vatandaşlarımız için yapılan bütün uygulamalar Ermenek'teki kazazedeler ve yakınları için de söz konusu olacaktır. En kısa zamanda Soma'da sağlanan imkanlar Ermenek'teki kardeşlerimize de sağlanacaktır. Bu çerçevede, vefat edenlere vefat aylığı, vefat edenlerin SGK borçları tümüyle silinecek. Anne babaya, muhtaçlık şartına bakılmaksızın ek vefat aylığı bağlanacak. Hayatını kaybedenlerin yakınlarından en az bir kişi istihdam edilecek. Kaza olan ocaktaki işçilere 6 aylık net gelirin karşılığı ödeme yapılacak. Kaza olmamakla birlikte Ermenek'te olan diğer maden ocaklarında çalışanlara da daha sonra işverene rücu etmek üzere 6 aylık maaşları ödenecek.

Bütün bunlar vatandaşlarımız arasında gözettiğimiz eşitlik ve hakkaniyet prensibine uygun bir şekilde karar altına alınmıştır. Arkadaşlara talimat verdim, en kısa zamanda da bu uygulamalar hayata geçirilecek. Ermenek'te hayatını kaybeden madencilerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, yakınlarına taziyelerimi sunuyorum." -"Gururla takip ettik Davutoğlu, geçen haftanın en önemli olaylarından birinin de Yüksek Askeri Şura toplantısı olduğunu belirterek, mutat Aralık ayı toplantısında TSK'nın yüksek askeri şura çerçevesinde kendi başkanlığındaki toplantıda Hükümet'e özelikle harbe hazırlık çalışmaları ve ve diğer ihtiyaçları konusunda bilgi sunduğunu söyledi.Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve TSK'nın ulaştığı düzey bakımında da gurur verici gelişmeleri bizzat kendilerinden dinlemekten büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "TSK'nın hem ülke içinde güvenliği temin etme ve bölgesel sınırları koruma noktasında en üst kapasiteye ulaşan bir silahlı kuvvetlerdir ama aynı zamanda bölgesel istikrar ve küresel askeri dengeler bakımından da en çok dikkate alınan silahlı kuvvetlerden biridir. Gururla hep takip ettik. Özellikle bu yıl bahar aylarında bütün Afrika kıtasını dolaşan donanmamız, ilk defa bizim tarihimizde Ümit Burnu'nu da geçerek Afrika açıklarında Albayrağı dalgalandırdı. Afganistan'da, Bosna'da, Somali'de, dünyanın neresinde olursa olsun istikrar arayışı olduğunda önce TSK akla geliyor.

Ben son Yüksek Askeri Şura toplantısında aldığım bilgilerden, silahlı kuvvetlerimizin ulaştığı düzey konusunda büyük gurur duydum. Her bir komutanımızı ve her bir erimizi tebrik ediyorum. Allah onları muhafaza eylesin diyorum." Davutoğlu, iki önemli değerlendirme yaptıklarını ifade ederek, birincisinin gelecek aylarda daha fazla üzerinde duracakları Silahlı Kuvvetler'in yapısal reform sürecine girmesi olduğunu belirterek, bundan kast edilenin teknoloji yoğun savunmaya geçiş imkanlarının güçlendirilmesi olduğunu söyledi.İki hafta önce Genelkurmay Başkanlığı'nda aldığı brifingde de 2033 yılına kadar silahlı kuvvetlerin teknolojik kapasitesinin artırılması konusunda önemli kararlar aldıklarını hatırlatan Davutoğlu, "Bundan sonra yurt savunmasının da ötesinde, etkin bir silahlı kuvvetler yapılanmasına gidecek şekilde savunma sanayimizi güçlendireceğiz ve TSK herhangi bir savunma ihtiyacı için yurt dışına bir talepte bulunmaya gerek kalmadan kendi ihtiyacını ülke içinde karşılayacak hale gelecek" dedi.

Silahlı Kuvvetler'in personel yapılanması bağlamında bir an önce uzmanlaşmış ve daha profesyonel yapılanmaya dönüşmesi için de önemli kararlar aldıklarını bildiren Davutoğlu, "Silahlı Kuvvetlerimizden gelen talep üzerine ve bu talebi dün Bakanlar Kurulu'nda arkadaşlarımızla görüştük; sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları, 20 yaşına kadar indireceğiz. Askerlik yapmamış olanlardan da sözleşmeli olarak Silahlı Kuvvetlerimiz er ve erbaş alabilecek. Böylece askerliği meslek edinmiş silahlı kuvvetleri mensupları oranını artıracağız ve kısa süreli askerlik görevini vatani görev olarak onurla yapan vatandaşlarımızın üzerindeki yükleri de azaltmaya çalışacağız" diye konuştu.

-"Bedelli askerlik" müjdesi Davutoğlu, grup toplantısında bedelli askerlik ile ilgili kararı da açıkladı.Sözleşmeli er ve erbaş konusunda alınan kararın da getirdiği kolaylıkla bedelli askerlikle ilgili önemli bir karar verdiklerini belirten Davutoğlu, "Yüksek Askeri Şura'da yaptığımız istişareler, TSK'nın ihtiyaçları da göz önüne alınarak dün Bakanlar Kurulumuzda 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan veya 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödemek karşılığında askerlik görevini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlik imkanı getirilmesiyle hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak hem de buradan doğacak kaynak, teknoloji yoğun savunma anlayışına geçebilmek için Savunma Sanayii Fonu'na aktarılacak.

Bu imkan bütünüyle TSK'nın ihtiyaçlarına yönlendirilecek, başka herhangi bir alanda kullanılmayacak. Bütün vatandaşlarımıza, bu imkandan faydalanacak gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Davutoğlu'nun bedelli askerlikle ilgili sözleri salonda büyük alkışla karşılandı. Başbakan Davutoğlu, yoğun dış ve iç gündemle dolu bir haftayı tamamladıklarını belirterek, "Önümüzde bütçe maratonu var. Bütçede de AK Parti Grubu olarak çok aktif bir çalışmayla ve bereketli bir müzakere döneminden sonra bütçe imkanlarımızın bereketle, rahmetle kullanılacağı bir yıla inşallah gireceğiz. Şimdiden bütçe çalışmaları için kolaylık diliyorum. Milletimiz için hem yeni bütçemizin hem de aldığımız kararların hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.(Sürecek) ....

Kaynak: (Kisecik Haber) - Kisecik Haber Editör: Muhammet BAYRAM
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Karaman
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 19.08.2018
Bugün
16° - 31°
Pazartesi
15° - 30°
Salı
16° - 31°
Karaman

Güncelleme: 18.08.2018
İmsak
04:29
Sabah
05:59
Öğle
12:58
İkindi
16:40
Akşam
19:45
Yatsı
21:08
Haber Yazılımı