Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 04:46 Bu haber 1563 kez okundu
 
Ahmet Buğdayı Koruma Altına Alındı
Anadolu’nun en bereketli buğdayı korumaya alındı
Tarım Haberi


Anadolu topraklarının besleyiciliğiyle ve bereketiyle altın değerinde görülen, Karaman Taşkale’de 2 bin yıllık geçmişe sahip olan Ahmet Buğdayı için Duru Bulgur, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi ile işbirliği yaptı ve yerli buğdayın genetik kalitesini korumak için proje başlattı. Proje ile tohumlar seradaki ilk filizlerini verdi. Ekim ayında ise toprakla buluşacak, çiftçiye dağıtılacak.

YENİDEN ORTAYA ÇIKARDIK

Ahmet Buğdayı’nın tükenmesini önlemek için tohumunu yıllarca küplerinde özenle saklayan Ahmet Tartan’ın tohumlarını keşfeden 83 yıllık bulgur üreticisi Duru Bulgur’un Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, ürettiği bulgurun kalitesini geleneksel yöntemlerle artırmak, doğallığını korumak, gelecek nesillere aktarmak ve yerli tohumları sanayiye kazandırmak için harekete geçti. “Uzun zamandır bu özel tohumu göremiyorduk, takip ettik araştırdık ve yeniden ortaya çıkardık” diyen İhsan Duru, Ahmet Buğdayı’nın tohumunu bulunca üniversite ile üzerinde çalışmaya başladıklarını belirtti. Buğdayı çiftçi için verimli hale getirmek istediklerini belirten İhsan Duru, buğdayın genetik kalitesini korumak üzere başlattıkları bu proje ile lezzetli bulgur veren bu buğdayı tekrar üretime kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti.

DURU'YA EMANET ETTİ

Zamanla ekimi azalan ve tohumları kaybolmasın diye küplerinde muhafaza eden 85 yaşındaki Ahmet Tartan bu buğdayı dededen oğula 4 nesildir ekip biçiyor. Gelecek nesiller de bulgurun en lezzetlisini tadabilsin diye tohumları sakladığını söyleyen Tartan, ‘Gelecek nesillere aktarılmasına yardımcı olun’ diyerek tohumu İhsan Duru’ya emanet ettiği söyledi.

KMÜ Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aydın önderliğinde, geçmişte bulgur üretiminde kullanılan yerli buğdayın tarımda yeniden kazanımı için sürdürülen çalışmalar kapsamında Ahmet Buğdayı için çalışmalar başlatıldı. “Bu projede hedefimiz hem ülkemizin yerli buğday kaynaklarına sahip çıkmak ve en iyi bulguru verecek durum buğdayını keşfetmek” diyen Prof. Dr. Nevzat Aydın, “Ahmet Amcanın özenle sakladığı tohumlar serada filiz verdi bile. 6 aydır serada Ahmet Buğdayı’nı üretiyoruz. Hiçbir müdahalede bulunmadan yeni tohumlar geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

EKİM'DE TOPRAKLA BULUŞACAK

Projeyi 6 aydır sürdürdüklerini belirten İhsan Duru, iklim şartları ayarlanan ısıtmalı-soğutmalı serada tohumların yetiştirildiğini söyledi. Tohumların ekim ayında toprakla buluşacağını belirten Duru, tarlada da aynı verim alınırsa çiftçiye dağıtılacağını ifade etti. Böylece gelecek nesiller de geleneksel yöntemlerle üretilmiş, fabrikada doğal taşlarda öğütülmüş bulgurun en lezzetlisini tatma imkanı bulacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Karaman
Az Bulutlu
Güncelleme: 20.08.2018
Bugün
15° - 29°
Salı
17° - 32°
Çarşamba
17° - 32°
Karaman

Güncelleme: 19.08.2018
İmsak
04:30
Sabah
06:00
Öğle
12:58
İkindi
16:40
Akşam
19:44
Yatsı
21:06
Haber Yazılımı